Windowmarket 1 Mayıs 2016

Schtec Kurucu Ortağı Ertuğrul ÇAMAĞAÇ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ‘’Makine Sistemleri’’ ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Ürün portföyünüzde yer alan makinelerin sunduğu yenilikler ve sağladığı avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Schtec Makine olarak, PVC Alüminyum İşleme Makineleri konusunda tecrübemiz, buna paralel olarak tüm sektörü ve rakiplerimizi yıllardır çok yakından takip etmemiz, müşterilerimizin isteklerini çok iyi bilmemiz, ürettiğimiz makinelerin de rakiplerine göre sunduğu teknolojik özelliklerinin ve hassasiyetinin daha fazla olması Schtec’i rakiplerinden birkaç adım öne taşımaktadır.

İlk üretmiş olduğumuz 2 Eksen CNC Köşe Temizleme Makinemiz ise rakiplerine göre daha güçlü ve rijit bir konstrüksiyona sahip olduğundan ve üzerinde kullanmış olduğumuz mekanik aksam ile otomasyon aksam konusunda dünyanın en önemli firmaları ile çalıştığımızdan ve doğru ürünler olması sebebiyle de eksen hızlarını % 30 - % 40 oranında artırma şansı vermektedir. Bu da 4 eksen CNC hızından daha fazla hız demek olup, fiyat konusunda ise rakiplerin vermiş olduğu 2 eksen fiyatından müşterilerimize bu makineyi sunmamızı sağlamıştır.

Ayrıca, Köşe Temizleme Makinemiz diğer 2 eksen makinelerden farklı olarak istenildiği zaman Dört Köşe Kaynak Makinesine akuple edilerek çalıştırılması mümkündür.

Yeni nesil 2 eksenli köşeden çevirme istasyonu ile hattın hem kapasitesi artırılmış olup hem de işletmede yer konusunda 12 metrekarelik bir kazanç sağlamaktadır. Ayrıca, farklı bıçak tasarımından dolayı köşeleri daha az sürede ve daha düzgün temizleyebilme şansını müşterilerimize sunmaktayız.

Bizim için Lokomotif Makinemiz olan ve 2015 ilk 6 ayında Türkiye’nin konusunda en çok satışı gerçekleştirmemizi sağlayan Profil İşleme ve Kesim Merkezi de konstrüksiyon olarak çok güçlü olması, kullanılan otomasyon, elektrik, elektronik, pneumatik ve mekanik malzeme kalitesinin çok yüksek olması, bu konuda Türkiye’deki ilk İşlem Merkezini yapan kadronun tecrübesi sayesinde daha önceden yapmış olduğumuz tüm makinelerin tüm pozitif taraflarının bu makinede buluşturulmuş olması, makinemizin yüksek hızlara yüksek hassasiyetle ulaşmasını sağladı. Dolayısıyla da makinemiz, müşterilerimizden yoğun ilgi ve talep görmüş oldu.

Üretmiş olduğunuz makinelerin İşletmeye kazandırmış olduğu avantajlar nelerdir?

Bizim üretim bandımızda bulunan ve bulunacak tüm makinelerin ortak özelliği yüksek kalite ve ileri teknolojinin bir arada bulunduğu, kullanıcı dostu makineler olmasıdır. Bu özelliklerin tümünü uzun yılların tecrübesi ile harmanlayarak, müşterimize en doğru makineyi vermeyi hedeflemekteyiz. Bu doğrultuda, yüksek kalite ve teknoloji anlayışı, makinelerin kabiliyetlerinin muadillerine göre daha fazla olacağı, kullanıcı dostu olması ise müşterilerimizin yüksek teknolojiliye sahip makinelerimizi en kolay ve doğru şekilde kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Bu belirttiğim özellikler ile birlikte, Profil İşleme Merkezimiz, müşterilerimizin daha yüksek kapasitede, daha az fire ile yüksek kalitede, çalışan sayısını artırmak zorunda kalmadan üretim yapmasını sağlamaktadır.

CNC Köşe Temizleme Makinemiz de müşterilerimizin isteği doğrultusunda, istenirse dört köşe kaynak ile akuple edilebilmektedir. Bu da müşterilerimizin esnekliklerini artırmakta ve yatırımlarını ihtiyaç duyduğu zamanda yapmasına olanak sağlamaktadır.

Firmanızın yer aldığı pazarlar ve bu pazarlarda göstermiş olduğu faaliyetler hakkında bilgi verir misiniz?

Schtec Makine, 3 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen şu an Amerika’dan Hindistan’a kadar 14.500 km’lik bir coğrafyada 30’dan fazla ülkede değerli müşterileri tarafından büyük bir memnuniyetle kullanılmaktadır.

Bunlar içerisinde neredeyse tüm Doğu Avrupa ülkeleri ile İspanya, İtalya, Belçika, Macaristan, Polonya, Rusya ve Eski BDT Ülkeleri, Kuzey Afrika, Güney Amerika Ülkeleri ve Hindistan bulunmaktadır.

Teknik servis konusunda satış sonrası müşterilerinize ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

Schtec Makine olarak Satış Sonrası Destek bizim çok önemli ve hatta satış argümanı olarak kullandığımız özelliğimizdir. Ekibimizde bulunan tüm arkadaşlarımız satış sonrası destek konusunda çok tecrübeli olup, bu konuda hem sahada, hem de yönetim tarafında bulunmuş ve yılların birikimi ile daha iyi satış sonrası destek verebilmek için gerekli donanıma fazlası ile sahiplerdir.

Satış sonrası desteğin birinci aşaması, makinelerin doğru şekilde müşterinin fabrikasında kurulması ve operatörlere maksimum eğitimin verilmesidir. Bu eğitim, makinenin doğru kullanılması, bakımlarının doğru yapılması ve gerekli olduğunda kullanıcının yapabileceği müdahaleleri içermektedir. Bu eğitimin sonucu makinelerin verimli kullanılmasını etkileyeceğinden, bu konuya büyük önem vermekteyiz.

İkinci aşama ise müşterilerimize uzaktan yardımla destek olmamız. İnternet ile uzaktan destek özelliğini kullanarak makinelere bağlanıp, sorunları hızlıca çözebilmemizi sağlamakta, bu konuda 24 saat destek verebilecek personellerimiz bulunmakta ve müşterilerimizin sorunlarını kısa sürede çözebilmekteyiz.

Üçüncü aşama ise yerinde servis, uzaktan bağlantı ile çözemediğimiz durumlar için geçerlidir ki sorunların % 90’lık kısmını uzaktan bağlantı ile çözebiliyoruz.

Bu durumlarda yurt içinde 24 saatte, yurt dışında ise 48 saat içinde destek verebilecek kabiliyette bir ekibe sahibiz. Şu an için toplamda 10 kişilik, kendi konularında uzman teknik ekibimiz bulunmakta.

Bugün tüm makine üreticileri için en önemli ve ayırıcı özelliğin Satış Sonrası Destek olduğunu görüyoruz ve bunu doğru şekilde organize edemeyen firmalarında geleceklerinin olmayacağını biliyoruz. Bu nedenlerle birinci önceliğimiz doğru makine üretmek ve makinelerimizin %100 arkasında olduğumuzu müşterilerimizin bilmesini sağlamaktır. Bu sayede müşterilerimizin yeni yapacakları yatırımlarda ilk olarak Schtec markasını düşünmelerini sağlamayı hedefleyerek hareket ediyoruz.

Firmanızın gelecek dönem yatırımları ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Schtec olarak en iddialı olduğumuz konuların başında da Ar-Ge Departmanımızın bilgi birikim ve tecrübesi gelmektedir. Şu an Türkiye’de ki ilk CNC Köşe Temizleme, ilk Dört Köşe Kaynak Makinesi ve ilk Profil İşlem Merkezinin tüm mekanik ve elektrik-elektronik Ar-Ge’yi yapan ekip, kadromuzda yer almaktadır. Böyle değerli bir ekibin Schtec bünyesinde olmuş olması bizler için de önemli bir gurur kaynağıdır. Çok kısa zamanda çok ciddi bir satış performansı yakalamamızda da değerli müşterilerimizin bu ekibin tecrübesine güvenmesi ve bilgi birikimine inanması yatmaktadır.

Firmanızı sektör içerisindeki diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Schtec, müşteri odaklı bakış açısı, dinamik yapısı, genç ve tecrübeli kadrosuyla müşterilerine hem satış hem de satış sonrası destek konusunda çok hızlı cevap verebilmektedir. İşletmenin kapasitesine göre doğru ürünü doğru işletmeyle buluşturmakta, müşterilerine makine satışı yapmak yerine, proje ve çözümler sunmaktadır. Tüm bunlar Schtec’i sektördeki rakiplerinden ayıran en temel unsurlardır.

İhracat yaptığınız ülkelerde Türk malına bakış açısı hakkında bilgi verir misiniz?

Her ne kadar geçmişte yapılan hatalardan dolayı insanlar Türk markasına önyargı ile yaklaşsalar da bu durumun her geçen gün değişen kalite algımızla beraber bizim lehimize değiştiğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı yerli imalatçıların fiyat rekabetine konsantre olmanın dışında kalite algısına önem verip ürüne değer katan yenilikçi yönlerini ön plana çıkarmaları gerektiğine inanıyorum. Ayrıca kalitesi üst düzeydeki yüksek teknolojiye sahip ürünleri, iyi satış sonrası servisle yurt dışındaki müşterilerimize sunduğumuzda kısa zamanda Türk markasının dünya çapında önemli bir yerde olacağına inanmaktayız.

Click to Download (PDF)

Click to Download (PDF)